سايت تخصصی مهندسی شیلات

مباحث مربوط به علوم شیلات و آبزیان

شیلنا - پایگاه اطلاع رسانی شیلات ایران
مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی و انستیتو تحقیقات بین المللی ماهیان خاویاری وابسته به موسسه تحقیقات شیلات ایران به عنوان مراکز مرجع شبکه آبزی‌پروری آسیا- اقیانوسیه از سوی سازمان (NACA) معرفی شدند.
به گزارش روابط عمومي موسسه تحقيقات شيلات ايران مراکز مذکور ضمن طراحی و تدوین برنامه و طرحهای تحقیقاتی در زمینه‌های اکولوژی، آبزی‌پروری و تغذیه، بهداشت و بیماریها و مطالعات ژنتیک ماهیان سرد آبي چون ماهي آزاد دریای خزر، ماهی قزل‌آلای رنگین‌کمان و سایر گونه‌های ماهیان سردآبی ارزشمند بومی کشور، و ماهيان خاوياري مدیریت تدوین و طراحی پروژه‌های تحقیقاتی مورد نیاز کشورهای عضو ناکا، هماهنگی برای انجام بازدیدهای علمی، برگزاری دوره‌ها و کارگاههای آموزشی در زمینه‌های مختلف علوم شیلاتی و شرکت فعال در کمیته‌های علمی- فنی و اجلاس شورای حکام ناکا نیز به عهده این مراکز تحقیقاتی گذاشته شده است.
این امتیاز برای اولین‌بار درطول سابقه کاری ناکا به جمهوری اسلامی ایران داده شده است، به علاوه انتخاب و عضویت در این شبکه بصورت ادواری نبوده و مدت آن بستگی به فعالیت کشورهای عضو دارد.
موقعیت کشور جمهوری اسلامی ایران از نظر نزدیکی به دریای خزر و ماهیان خاویاری از یک سو و اقلیم متنوع و مناسب برای پرورش ماهیان سردآبی از سوی دیگر باعث شده که این کشور به طور متمایز از نظر تکثیر و پروش این‌گونه آبزیان در آسیا مطرح شود.اجلاس هفدهم NACA در کشورایران فرصت مناسبی را برای مطرح کردن کشور ما بعنوان کشور صاحب ‌نام و پیشرودراین عرصه در آسیا فراهم کرد.
در توافق‌ اولیه موضوع مرکزرفرانس‌ شدن کشورایران درزمینه هاي تکثیر و پرورش ماهیان خاویاری و تکثیر و پرورش ماهیان سردآبی مطرح گردید و به دنبال بررسی قابلیت‌های مربوطه در ابعاد تحقیقاتی دو مرکز تحقيقات ماهيان سردآبي تنکابن و انستیتو تحقيقات بین‌المللی ماهیان خاویاری به ترتیب به عنوان مرکز رفرانس ماهیان سردآبی ومرکز رفرانس ماهیان خاویاری تصویب گردید. به دنبال این مصوبه برنامه‌هائی در مرکز در قالب کارگاههای آموزشی توسط دو تن از محققین در کمیته تخصصی اجلاس هجدهم NACA ارائه و مورد تصویب قرار گرفت.
بدیهی است اخذ چنین توفیقی جمهوری اسلامی ایران را در رأس برنامه‌های NACA در زمینه انتقال اطلاعات و فن‌آوری به کشورهای عضو و حتی سایر کشورهای دنیا قرار می‌دهد.از طرفی امکان بهره‌گیری از سایر تخصص‌ها از کشورهای مختلف را فراهم می‌آورد.
NACA یک سازمان تخصصی بین‌المللی است که دارای 16 عضو از کشورهای آسیایی است. رؤسای این سازمان بصورت ادواری و با رأی گيري کشورهای عضو انتخاب می‌شوند. مقراین سازمان در تايلند است و کشور جمهوری اسلامی ایران نیز در سال گذشته عضو رسمی NACA شده است.
ناکا (NACA) یا (شبکه مراکز کشت و پرورش آسیا- اقیانوسیه)،‌در سال 1980 بعنوان پروژه‌ای منطقه‌ای وابسته به فائو و برنامه عمران ملل متحد فعالیت خود را آغاز نمود و در سال 1990 با توافق کشورهای عضو بصورت یکی از سازمانهای مستقل بین‌المللی درآمد. هدف از شکل‌گیری این تشکیلات تأمین نیاز کشورهای در حال توسعه آسیا- اقیانوسیه در جهت ارتقاء اوضاع معیشتی اقشار روستایی و توسعه آبزی‌پروری پایدار می‌باشد. این سازمان می‌کوشد تا با افزایش سطح تولیدات غذایی و رونق بخشی به تبادلات خارجی و تجارت آبزیان و تنوع بخشیدن به اقلام تولیدی، تشکلهای روستایی و منطقه‌ای مولد را حمایت نماید.
ناکا اهدافی را نیز در سطح جهانی دنبال می‌کند که از آن جمله می‌توان به فعالیتهای آموزشی و پژوهشی و توسعه ارتباطات و تبادل اطلاعات مابین مراکز تحقیقاتی جهان وهماهنگی فعالیتهای این مراکز در زمینه علوم و تکنیکهای آبزی‌پروری اشاره نمود.
کشورهایی که در حال حاضر عضو این سازمان یا شبکه بین‌المللی می‌باشند عبارتند از: استرالیا،‌بنگلادش، کامبوج، چین، هنگ‌کنگ، هند، کره، مالزی،‌ویتنام، تایلند، فیلیپین، پاکستان، سری‌لانکا، نپال، ومیانمار، سنگاپور، جمهوری اسلامی ایران و (Rep.OF kore. Lao PDR)
مدیریت این سازمان را شورایی مرکب از نمایندگان دولتهای عضو بر عهده دارد که خط مشی‌ها و ضوابط سازمان توسط این شورا و با هماهنگی و پشتیبانی هسته مرکزی متخصصان و کادر خدماتی تعیین می‌گردد و هزینه‌های مالی سازمان را کشورهای عضو فائو و برنامه‌ عمران ملل متحد تأمین می‌کنند. فعالیتهای پیش‌بینی شده توسط بخش تصمیم‌گیرنده سازمان حول محورهای کلی هدایت و حمایت پروژه‌های منطقه‌ای از طریق ارائه طرحهای ساختاری- تبادل کمکهای تکنیکی- هماهنگ نمودن واحدهای دانشگاهی، تحقیقاتی و پرورش‌دهندگان- و یاری جستن از سازمانهای غیردولتی (NGO) می‌باشد.
نوشته شده در جمعه ۱۹ تیر۱۳۸۸ساعت 11:27 توسط سید صابر مستولی زاده| |